کوفته

imageedit_15_2720951307

کوفته یکی از غذاهای معروف و قدیمی ایرانی است و در شهرهای مختلف با مواد و روش های متفاوتی تهیه می شود.

مواد لازم:

برنج: 3 پیمانه
گوشت چرخ کرده: 200 گرم
پیاز: 2 عدد
لپه: 1 پیمانه
سبزی معطر خشک: 3 قاشق غذاخوری و سبزی تازه: 1 پیمانه
تخم مرغ: 2 عدد
آرد نخودچی: 5-4 قاشق غذاخوری
رب گوجه فرنگی: 2 قاشق غذاخوری
نمک، فلفل و زردچوبه: به میزان لازم

imageedit_10_9574986908

طرز تهیه:
برنج را با آب ولرم چند دست شسته و سپس آب آن را کامل خارج می کنیم. میزان آب مورد نظر را با استفاده از این فرمول محاسبه می کنیم: تعداد پیمانه برنج ضربدر 2 و منهای 1. پیمانه همان پیمانه ای است که برنج را با آن اندازه گرفتیم. برای 3 پیمانه برنج، 5 پیمانه آب لازم است. بعد نمک را به برنج اضافه کرده و اجازه می دهیم برنج به مدت حداقل نیم ساعت و حداکثر 3 ساعت خیس بخورد. بعد از خیس خوردن روغن را به آن اضافه کرده و روی حرارت تند قرار داده تا آب برنج کشیده شود، سپس حرارت را کم کرده و اجازه می دهیم با حرارت ملایم حدود 45-30 دقیقه دم بکشد. سپس برنج را کنار گذاشته تا خنک شود.
لپه را شسته و آن را به مدت 30-20 دقیقه خیس کرده و سپس می گذاریم تا نیم پز شود. بعد از نیم پز شدن آن را درون صافی ریخته و می گذاریم تا خنک شود.
در ظرفی که می خواهیم کوفته را درست کنیم ( بهتر است ظرف بزرگ باشد به طوری که بتوانیم کوفته ها را کنار هم بچینیم. )، یک عدد پیاز را نگینی خرد کرده و با کمی روغن آن را تفت داده تا سبک شود. سپس زردچوبه را اضافه کرده و تفت می دهیم. بعد از اینکه پیاز سرخ شد، رب را اضافه کرده و تفت می دهیم تا بوی خامی آن گرفته شود و رنگ باز کند. سپس به اندازه نیمی از ظرف را آب جوش ریخته و نمک و کمی فلفل به آن اضافه کرده و می گذاریم تا بجوشد.
در ظرفی برنج پخته سرد شده، لپه نیم پز و سرد شده، گوشت چرخ کرده، سبزی معطر( شامل ترخون، ریحان، مرزه، جعفری، گشنیز و شوید) ، پیاز رنده شده و آب گرفته ( پیاز را رنده کرده و روی ظرف آن را سلیفون کشیده و می گذاریم 5-4 دقیقه بماند، بعد از گذشت این زمان آب اضافه پیاز از آن خارج شده، آب آن را دور ریخته و از پیاز استفاده می کنیم.)، آرد نخودچی، تخم مرغ ( بهتر است ابتدا یک تخم مرغ را اضافه کنیم، بعد از ورز دادن اگر نیاز به تخم مرغ دوم بود، آن رااضافه می کنیم.)، نمک، فلفل و زردچوبه را ریخته و مواد را با دست با هم مخلوط کرده و ورز می دهیم. مواد کاملاً چسبنده است و اگر تکه ای از آن را بردارید و گرد کنید کاملاً منسجم است.

imageedit_12_7485536783 imageedit_11_8355533052

یک پیاله آب در کنار دست خود گذاشته، دست خود را داخل آب زده و از مواد به هر اندازه که دوست دارید برداشته و وسط آن را آلوی خیس خورده قرار داده و آن را می پیچیم و درون دست خود گرد می کنیم. سپس آن را داخل سسی که آماده کرده ایم و در حال جوشیدن است به آرامی قرار می دهیم.

imageedit_13_4083076886

بعد از اینکه همه کوفته ها را درون ظرف گذاشتید در ظرف را نیمه باز گذاشته و اجازه می دهید با حرارت ملایم بپزد و جا بیفتد. در اواسظ پخت، به آرامی کوفته ها را یک بار جا به جا ( برعکس) کنید.

imageedit_14_6270852126

برای وسط کوفته از تخم مرغ آب پز شده، مخلوطی از پیاز داغ و زرشک و مغز گردو و یا مغز گردو هم می توان استفاده کرد.

اشتراک گذاری :

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مطالب تصادفی :

فهرست
fa فارسی
X